Rpp Bahasa Sunda Kelas 5
Kamis, 03 November 2016
Edit
Rencara Pelaksanaan Pembelajaran (1)
Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas / Semester : 5 ( lima ) / 1
Pertemuan ke : 1 hingga dengan 4
Alokasi Waktu : 8 x 35
Standar Kompetensi :
5.1. Mampu menyimak, memahami dan menanggapi berbagai banyak sekali jenis ihwal mulut yang berupa klarifikasi dari narasumber, pesan melalui telepon dan membaca dongeng pendek.
Kompetensi Dasar
5.1.1.Menyimak klarifikasi dari narasumber.
5.1.2 Menyimak pesan lewat tatap muka atau telepon dan mencatat pesan.
Indikator
· Nuliskeun pokok-pokok caritaan sumber.
· Nyieun pertanyaan anu larap jeung poko-poko caritaan.
· Nyieun jawaban kana eusi katerangan nara sumber jeung merhatikeun tata basa nu digunakaeun .
· Nuliskeun hal pokok tina pesen anu ditepikeun.
· Nyieun jawaban kana eusi kalimah.
· Nepikeun deui pesen/ amanat secar lisan.
Tujuan Pembelajaran
Siswa sanggup :
· Menuliskan hal-hal pokok dongeng dari narasumber.
· Membuat pertanyaan yang sesuai dengan pokok cerita.
· Membuat jawaban terhadap keterangan narasumber.
· Mencatat dan memberikan pesan yang diterima.
Materi Pokok
· Keterangan narasumber.
· Ngaregepkeun pesen telepon.
Metoda Pembelajaran
· Demontrasi.
· Ceramah.
· Pemberian tugas
Langkah-langkah Pembelajaran
A. Kegiatan Awal.
· Berdoa, mempersiapkan, bahan ajar.
· Mengatur kawasan duduk anak.
· Apersepsi.
B. Kegiatan Inti
· Ngaregepkeun katerangan narasumber.
· Nyatetkeun poko-poko caritaan narasumber.
· Ngajukeun pertanyaan anu larap jeung poko-poko caritaan narasumber.
· Mere jawaban kana katerangan narasumber.
· Maca paguneman dina telepon anu eusina nepikeun talatah.
· Nuliskeun hal-hal pokok tina eta pesen.
· Nyieun rangkuman tina eta paguneman kalawan basa nu bener.
C. Kegiatan Akhir.
· Membuat kesimpulan dari bahan yang telah disampaikan.
· Memberikan evaluasi dan derma PR.
Alat dan Sumber
· Kaset
· Telepon.
· Nara sumber
· Buku paket penerbit geger sunten.
Penilaian
Teknik : Tertulis.
Bentuk : Eusian
Isian.
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran ( 2 )
Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas / Semester : 5 ( lima ) / 1
Pertemuan ke : 1 dan 2
Alokasi Waktu : 4 x 35
Standar Kompetensi :
5.2. Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan impian secara mulut mengangapi suatu persoalan, berwawancara, mendeskripsikan benda atau alat, memberikan pendapat, menyimpulkan isi dialog, memerankan drama pendek.
Kompetensi Dasar
5.2.1.Menaggapi suatu dilema atau peristiwa.
Indikator
· Ngajelaskeun perkara atawa kajadian di sakola ku basa nu puguh entep seureuhna
· Nyieun jawaban kana eta pasualan/ kajadian.
· Mere saran atawa komentar dibarengan ku merhatikeun alesan nu kaharti ku akal.
Tujuan Pembelajaran
Siswa sanggup :
· Menjelaskan perkara atau insiden yang terjadi di sekolah.
· Membuat jawaban terhadap suatu perkara atau peristiwa.
· Memberikan saran terhadap insiden tersebut dengan alasan yang masuk di akal.
Materi Pokok
· Kajadian di sakola.
Metoda Pembelajaran
· Ceramah.
· Tanya jawab
· Pemberian tugas
Langkah-langkah Pembelajaran
A. Kegiatan Awal.
· Berdoa, mempersiapkan, bahan ajar.
· Memeriksa Pekerjaan Rumah..
· Apersepsi.
B. Kegiatan Inti
· Maca atawa merhatikeun hiji pasualan/ kajadian.
· Ngajelaskeun pasualan/ kajadian ku basa nu runtut.
· Nyieun Tanggapan kana eta kajadian atawa pasualan.
· Mere saran jeung solusi kana eta kajadian.
· Ngomentaran kana saran nu diajukeun babaturan.
C. Kegiatan Akhir.
· Membuat kesimpulan dari bahan yang telah disampaikan.
· Memberikan evaluasi dan derma PR.
Alat dan Sumber
· Tek wacana.
· Buku paket penerbit geger sunten.
Penilaian
Teknik : Tes lisan
Bentuk : Kinerja
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran ( 3)
Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas / Semester : 5 ( lima ) / 1
Pertemuan ke : 1 dan 2
Alokasi Waktu : 4 x 35
Standar Kompetensi :
5.3. Mampu membaca, memahami, dan menaggapi banyak sekali bentuk ihwal tulis dengan membaca intensif, membacakan puisi, dan membacakan dongeng..
Kompetensi Dasar
5.3.1 Membaca dalam hati.
Indikator
· Maca gancang ( 250 kecap /menit).
· Nyebutkeun isi tina eta bacaan.
· Ngajawab pananya nu aya patalina jeung bacaan.
· Nuliskeun kecap-kecap penting tina eta bacaan.
· Nangtukeun gagasan poko tina eta bacaan.
Tujuan Pembelajaran
Siswa sanggup :
· Membaca cepat ( 250 kata / menit ).
· Menyebutkan isi dari bacaan.
· Menjawab pertanyaan bacaan.
· Menentukan gagasan pokok dari bacaan tersebut.
Materi Pokok
· Wacana 200 – 350 kecap.
Metoda Pembelajaran
· Demontrasi.
· Pemberian tugas
Langkah-langkah Pembelajaran
A Kegiatan Awal.
· Berdoa, mempersiapkan, bahan ajar.
· Apersepsi.
B. Kegiatan Inti
· Maca gancang hiji ihwal tina eta wacana.
· Ngajawab pananya tina eta wacana.
· Nuliskeun kecap-kecap penting tina eta wacana.
· Nyaritakeun deui eta ihwal ku basa sorangan.
· Nangtukeun gagasan pokok tina eta carita.
C. Kegiatan Akhir.
· Membuat kesimpulan dari bahan yang telah disampaikan.
· Memberikan evaluasi dan derma PR.
Alat dan Sumber
· Teks bacaan
· Buku paket penerbit geger sunten.
Penilaian
Teknik : Tes lisan.
Bentuk : Kinerja
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran ( 4 )
Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas / Semester : 5 ( lima ) / 1
Pertemuan ke : 1 dan 2
Alokasi Waktu : 4 x 35
Standar Kompetensi
5.4. Mampu n\mengungkapkan pikiran . perasaan dan impian secara tertulis dalam menulis cerita, menyusun peragraf, menulis surat, meringkas bacaan, menulis.
Kompetensi Dasar
5.4.1 Menulis cerita.
Indikator
· Ngaruntuykeun gambar sacara logis.
· Nangtukeun huruf tokoh tina eta gambar seri.
· Nuliskeun carita sarta palakuna nepi ka jadi hiji karangan.
Tujuan Pembelajaran
Siswa sanggup :
· Menyusun gambar secara logis.
· Menentukan akhlak pada tokoh gambar-gambar seri.
· Menuliskan dongeng serta pelakunya menjadi karangan sempurna.
Materi Pokok
· Gambar seri.
Metoda Pembelajaran
· Ceramah.
· Tanya jawab
· Pemberian tugas
Langkah-langkah Pembelajaran
A Kegiatan Awal.
· Berdoa, mempersiapkan, bahan ajar.
· Memeriksa PR.
· Apersepsi.
B. Kegiatan Inti
· Nengetan gambar seri katut bacaanana
· Tuluy ngabandingkeun gambar-gambar seri jeung bacaanana
· Ngaruntuykeun eta gambar biar sagodos jeung bacaanana.
· Ngajawab pananya nu larap jeung eta carita.
· Nyaritakeun eta carita make basa sorangan.
C. Kegiatan Akhir.
· Membuat kesimpulan dari bahan yang telah disampaikan.
· Memberikan evaluasi dan derma PR.
Alat dan Sumber
· Gambar seri
· Buku paket penerbit geger sunten.
Penilaian
Teknik : Tertulis.
Bentuk : Uraian.
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran ( 5 )
Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas / Semester : 5 ( lima ) / 1
Pertemuan ke : 1 dan 2
Alokasi Waktu : 4 x 35
Standar Kompetensi
5.2 . Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan impian secara mulut mengangapi suatu persoalan, berwawancara, mendeskripsikan benda atau alat, memberikan pendapat, menyimpulkan isi dialog, memerankan drama pendek.
Kompetensi Dasar
5.2.2 Berwawancara dengan narasumber.
Indikator
· Nangtukeun hal-hal anu kudu dipikanyaho tina eta wawancara.
· Nuliskeun daftar pertanyaan pikeun wawancara luyu jeung jejerna.
· Ngalaksanakeun wawancara jeung narasumber sarta merhatikeun basa nu kudu dipake.
Tujuan Pembelajaran
Siswa sanggup :
· Menentukan hal-hal yang perlu diketahui dalam wawancara.
· Menentukan daftar pertanyaan yang akan diajukan
· Melaksanakan wawancara dengan memakai tata bahasa yang benar.
Materi Pokok
· Ngawawancara.
Metoda Pembelajaran
· Demontrasi.
· Tanya jawab
· Pemberian tugas
Langkah-langkah Pembelajaran
A. Kegiatan Awal.
· Berdoa, mempersiapkan, bahan ajar.
· Mengatur kawasan duduk anak.
· Apersepsi.
B. Kegiatan Inti
· Maca conto teks wawancara.
· Nangtukeun narasumber nu rek diwawancara.
· Nuliskeun hal-hal nu rek diwawancarakeun.
· Nyieun laporan hasil wawancara.
· Mere komentar kana hasil wawancara babaturan.
C. Kegiatan Akhir.
· Penugasan untuk wawancara tokoh/ narasumber di lingkungannya..
Alat dan Sumber
· Conto teks.
· Narasumber.
· Buku paket penerbit geger sunten.
Penilaian
Teknik : Tertulis.
Bentuk : Eusian
Isian.
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran (6)
Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas / Semester : 5 ( lima ) / 1
Pertemuan ke : 1 dan 2
Alokasi Waktu : 4 x 35
Standar Kompetensi
5.3. Mampu membaca, memahami, dan menaggapi banyak sekali bentuk ihwal tulis dengan membaca intensif, membacakan puisi, dan membacakan dongeng.
Kompetensi Dasar
5.3.2. Membacakan puisi pilihan sendiri.
Indikator
· Nyebutkeun unsur-unsur nu aya dina puisi jeung prosa.
· Ngabedakeun antara puisi jeung prosa.
· Ngeusian tabel ngenaan perbedaan puisi jeung prosa.
Tujuan Pembelajaran
Siswa sanggup :
· Menyebutkan unsur-unsur dalam puisi dan prosa.
· Membedakan puisi dan prosa.
· Menuliskan perbedaan antara puisi dan prosa..
Materi Pokok
· Ngabandingkeun prosa jeung puisi.
Metoda Pembelajaran
· Ceramah
· Demontrasi.
· Tanya jawab
· Pemberian tugas
Langkah-langkah Pembelajaran
A Kegiatan Awal.
· Berdoa, mempersiapkan, bahan ajar.
· Mengumpulkan tugas.
· Apersepsi.
B. Kegiatan Inti
· Maca wangun prosa jeung puisi nu geus disadiakeun.
· Nuliskeun unsur-unsur nu aya dina puisi jeung prosa.
· Ngabedakeun antara puisi jeung prosa.
C. Kegiatan Akhir.
· Menyimpulkan pelajaran yang telah disampaikan.
· Memberi tugas.
Alat dan Sumber
· Prosa
· Teks puisi
· Buku paket penerbit geger sunten.
Penilaian
Teknik : Lisan
Bentuk : Kinerja.
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran ( 7 )
Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas / Semester : 5 ( lima ) / 1
Pertemuan ke : 1 dan 2
Alokasi Waktu : 4 x 35
Standar Kompetensi
5.4. Mampu n\mengungkapkan pikiran . perasaan dan impian secara tertulis dalam menulis cerita, menyusun peragraf, menulis surat, meringkas bacaan, menulis.
Kompetensi Dasar
5.4.2 Menyusun paragraf.
Indikator
· Nyusun kalimah acak jadi carita anu logis nepi ka mangrupa paragraf/ karangan.
· Nangtukeun kalimah utana nu aya dina paragraf.
· Nuliskeun pokok pikiran utama jeung pikiran anu ngajelaskeun kana paragraf.
Tujuan Pembelajaran
Siswa sanggup :
· Menyusun kalimat acak menjadi sebuah cerita.
· Menentukan pokok kalimat pada tiap paragraf.
· Menuliskan pokok pikiran utama jeung pikiran anu ngajelaskeunkana paragraf.
Materi Pokok
· Mekarkeun paragraf.
Metoda Pembelajaran
· Ceramah
· Diskusi
· Tanya jawab
· Pemberian tugas
Langkah-langkah Pembelajaran
A Kegiatan Awal.
· Berdoa, mempersiapkan, bahan ajar.
· Membuat kelompok.
· Apersepsi.
B. Kegiatan Inti
· Maca huji ihwal nu runtuyan kalimahna diacak.
· Nyusun kalimah tadi jadi hiji paragraf nu puguh caritana.
· Ngalengkepan sababaraha paragraf ku kecap anu luyu.
· Nuliskeun pokok pikiran utama tina eta paragraf.
C. Kegiatan Akhir.
· Menyimpulkan pelajaran yang telah disampaikan.
· Memberi tugas.
Alat dan Sumber
· Teks wacana
· Buku paket penerbit Geger Sunten.
Penilaian
Teknik : Lisan
Bentuk : Kinerja.
Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 8 )
Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas / Semester : 5 ( lima ) / 1
Pertemuan ke : 1 dan 2
Alokasi Waktu : 4 x 35
Standar Kompetensi
5.2 . Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan impian secara mulut mengangapi suatu persoalan, berwawancara, mendeskripsikan benda atau alat, memberikan pendapat, menyimpulkan isi dialog, memerankan drama pendek.
Kompetensi Dasar
5.2.3. Mendeskripsikan benda atau alat.
Indikator
· Mendeskripsikan barang boh alus boh goreng sacara obyektif.
Tujuan Pembelajaran
Siswa sanggup :
· Mendeskripsikan benda secara obyektif.
· Membedakan benda atau alat sesuai kegunaanya.
Materi Pokok
Mendeskripsikan barang.
Metoda Pembelajaran
· Ceramah.
· Tanya jawab
Langkah-langkah Pembelajaran
A. Kegiatan Awal.
· Berdoa, mempersiapkan, bahan ajar.
· Memeriksa tugas.
· Apersepsi.
B. Kegiatan Inti
· Nitenan rupa-rupa barang nu geus disadiakeun.
· Nuliskeun ngaran etaR barang.
· Ngabedakeun ngaran eta barang.
· Ngabedakeun barang dumasar kana kagunaanana
C. Kegiatan Akhir.
· Membuat kesimpulan dari bahan yang telah disampaikan.
Alat dan Sumber
· Gambar-gambar pakakas.
· Buku paket penerbit geger sunten.
Penilaian
Teknik : Tertulis.
Bentuk : Eusian
Berbagai Sumber